Przechowywanie odczynników chemicznych

Większość odczynników używanych w laboratorium zalicza się do chemikaliów reaktywnych. Wiele z nich jest w pewnym stopniu niebezpiecznych dla ludzi. Niektóre z nich, w pewnych okolicznościach, są w stanie uwolnić znaczną energię. Historia nauki zna wiele przykładów, kiedy nieostrożne obchodzenie się z odczynnikami prowadziło do niefortunnych rezultatów.

Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad i środków ostrożności przy organizowaniu prac z chemikaliami. Dlatego tak ważne jest, aby w laboratorium znajdował się skuteczny sprzęt gaśniczy.

Przechowywanie bez ryzyka

Przy składowaniu chemikaliów nie wolno przechowywać w bliskim sąsiedztwie substancji, które mogą ze sobą reagować. Należy zadbać o to, aby substancje, które w wyniku wzajemnego oddziaływania wytwarzają toksyczne, łatwopalne gazy lub tworzą substancje wybuchowe, były przechowywane oddzielnie.

Hurtownie chemiczne, używane do przechowywania odczynników muszą być odpowiednio wentylowane, suche i dobrze oświetlone lampami przeciwwybuchowymi. Okna muszą być wyposażone w zasłony chroniące przed światłem, a półki z przechowywanymi odczynnikami muszą znajdować się poza zasięgiem bezpośredniego światła słonecznego.

Przechowywanie odczynników w laboratorium chemicznym

Plan strefy przechowywania odczynników musi być umieszczony w widocznym miejscu przy stole selekcji odczynników. Schemat ten musi być ściśle przestrzegany w celu uniknięcia przypadkowego kontaktu pomiędzy odczynnikami.

Zamknięcie i etykietowanie pojemników z odczynnikami musi być zgodne z normami branżowymi. Substancje ulegające rozkładowi światła przechowywane są w ciemnych (żółtych) szklanych słojach z korkami z beztarciowego szkła.

Substancje, które zmieniają swój skład w kontakcie z powietrzem wymagają szczególnej uwagi. Do uszczelniania pojemników może być stosowana parafina, chyba że wytyczne przewidują inne metody ochrony produktu przed utlenianiem.

Związki, które wchodzą w reakcję ze szkłem, przechowuje się w pojemnikach z tworzywa sztucznego specjalnie przeznaczonych do tego celu. Pojemniki przeznaczone do przechowywania przed usunięciem reagujących substancji muszą być odpowiednie.

W ściśle określonych, indywidualnych przypadkach dopuszcza się odprowadzanie reaktywnych substancji chemicznych do kanalizacji pod warunkiem ich kilkakrotnego rozcieńczenia wodą.

Stężone kwasy i zasady, jak również ciecze łatwopalne i substancje trujące nie mogą dostać się do kanalizacji!